Články

- Knižní novinky -

Kouzelník ze Lhasy (David Mitchie)

Kouzelník z Lhasy
David Mitchie:

    Tato kniha je báječným příkladem, jak to nesmyslně světského života a příběhu vměstnat hluboké moudro. Řekla bych, že to tam autor cpal chvílemi opravdu násilím a tak celý dojem je poněkud kostrbatý, ale když se oprostím od předsudků a nevezmu v potaz ani naprosto asexuání popisy milostných chvil obou duševně nedospělých, leč společensky na výši umístěných hrdinů, je závěr knihy tím, co jsem od autora podobného ražení čekala.

    Měla jsem totiž v hlavě pořád jeho mimořádně příjemnou a vydařenou knihu Dalajlamova kočka.

    Bohužel Kouzelník z Lhasy své téma čerpá někde naprosto jinde.

    „V noci uléháme společně, ale nespíme spolu. Ležíme na posteli jako dvě opuštěné knižní záložky. Vybavím si, co říkala Alice o konci vztahů. Že záleží jen na naší interpretaci, zda takovou zkušenost budeme vnímat pozitivně nebo negativně. A že lidé většinou nakonec zjistí, že rozchod bylo to nejlepší, co je mohlo potkat, protože je osvobodil a dal jim možnost rozhlédnout se a jít dál.

    Chápu, že rozchod může být přínosný…. Někdy a pro některé lidi. Ale pro mě to teď neplatí. Mně se zdá, že o všechno přicházím. Považuji Isabellu za nejdůležitějšího člověka na světě. Za ta léta se mi stala vším. Naše osobnosti se na mnoha rovinách prolnuly. Jestli ji ztratím, ztratím i kus sebe.“


    No nevím, celý příběh je takový plytký. Začíná vcelku nevinně a člověk se začte s vědomím, že to bude kvalitní čtivo. Ovšem pak čeká. Ony se tu rozvíjí dvě dějové roviny. Jsou jako den a noc. Jedna hluboká, historická, chvíle napětí, když Rudá armáda vtrhla do Tibetu a tamní mniši jsou na útěku. Cesta plná nebezpečí, které číhá doslova za každým stromem, je náročná a ti, kdož se jí účastní prožívají až skokový duchovní vývoj. Tady je to bravurní čtení, které pohltí svou akčností a naplní duševní uspokojení čtenáře až po okraj. Ale, kdoví proč, asi aby si čtenář nezavařil mozek, je tu druhá dějová linie, u které se opravdu namáhat nebudete.

    Na druhé straně se tu prolíná příběh Matta Lestera, vědce zcela strženého konzumním stylem života včetně jeho přítelkyně zamilované do vína. A posléze do prvního chlapa, který jí v podstatě vběhne do cesty po zcela infantilní hádce obou aktérů. Mlčení a naprosto nulová emoční i sociální inteligence obou lidí je tak okatá, že přemýšlíte, jestli to byl záměr a proč? Aby autor ukázal, jak moc je dnešní svět tvrdý a omílá lidem emoce?

    Příběh na jedné straně hluboký, duchovní a vonící tibetskými horami i strachem ze střelného prachu, protíná v kapitolách příběh ryze přízemní, nad jehož logičností a nad jehož průhledností budete možná chvílemi kroutit hlavou a říkat si - proboha!

    Autor pravděpodobně tento podivný styl psaní zvolil záměrně, aby podtrhl rozdílnost obou světů, které se nakonec spojí v jeden a to způsobem, který jsem tedy osobně jako čtenářka nečekala. A tímto závěrem si David Mitchie trochu napravil reputaci, ačkoliv stále patřím mezi ty, pro které zůstane snad navždy záhadou, proč ti hlavní hrdinové v té limonádové americké dějové linii byli tak strašně hloupí!

O autorovi

    David Michie již řadu let seznamuje čtenáře uspěchaného západního světa s buddhismem, a to formou esejistickou i beletristickou. Michieho tituly Buddhismus pro zaneprázdněné, Pospěš si a medituj a Proč je bdělá pozornost lepší než čokoláda byly přeloženy do mnoha jazyků včetně češtiny. Celosvětový úspěch sklidila i jeho mistrovská série Dalajlamova kočka.

    David Michie se před čtenáři neskrývá za spisovatelským stolem. Pořádá populární semináře o meditaci a o práci s myslí, pravidelně vystupuje na významných humanitárních konferencích, spolupracuje s neziskovými organizacemi a přispívá do periodik, jako jsou The Daily Telegraph nebo USA Today. Na webové stránce www.davidmichie.com najdete jeho blog, ve kterém se pravidelně zaobírá problematikou bdělé mysli a příbuznými tématy. David Michie se narodil v Zimbabwe, studoval v Jižní Africe, žil v Londýně a nyní bydlí s rodinou v australském Perthu.
Vydalo nakladatelství Synergie Publishing SE, 2015, www.synergiepublishing.com

Vydáno:   29. 09. 2015

Přečetlo:  1146 čtenářů
Zdroj:

Autor (vložil): Renata Petříčková



Komentáře k článku...
Zatím žádné komentáře..
Nejste přihlášen(a)