Články

- Zajímavosti -

Úplněk a náměsíčnost
Byl úplněk. Jste náměsíční?
Včera v noci byl úplněk ( vrcholí dnes ). Zase jste šplhali po střechách, nebo se jen převalovali v posteli? Co je vůbec pravdy na náměsíčnosti?

Typický je případ 17tiletého Němce, který před časem vylezl ve spánku oknem a spadl ze třetího patra na zem. Neprobudil ho ani pád z deseti metrů ani zlomená ruka a noha.
Záhady mozku
Nedávno se také objevil první zdokumentovaný případ osoby, která ve spánku psala přátelům e-mailové zprávy. Zjistila to teprve tehdy, když jí následujícího dne dotyční telefonovali, že pozvání přijímají.

Čtyřiačtyřicetiletá Španělka, jejíž případ zveřejnili odborníci z univerzity v Toledu, šla spát, ale o dvě hodiny později vstala, šla do vedlejšího pokoje, zapnula počítač, připojila se k internetu a přes správně zadaná hesla se připojila ke svému emailu.

Vědci z toledské univerzity konstatují:

"Podle našich nejlepších znalostí nikdo dříve nezaznamenal u náměsíčné osoby tak komplexní chování, které vyžaduje takovou koordinaci."

Těmto stavům se říká náměsíčnost, patří mezi poruchy spánku a nemusí mít vůbec nic společného se svitem Luny.
Tajemný svit
Přesto je až 91% Evropanů přesvědčeno, že má na ně měsíc v úplňku vliv. Jako mnoho jiných přirodních jevů se však dá jen těžko zachytit.

Magickému kruhu úplňku se však odedávna připisují zvláštní účinky. Lunární kalendáře tak radí s podikáním, zahradničením i obyčejným životem. Nejvíce se rojí včely, roste aktivita žížal, rostou houby, zvířata jsou agresivnější.

Pracovníci nemocnice v britském Bradfordu analyzovali, zjistili, že „obzvláště hodně pacientů s pokousáním zvířat bylo do nemocnice dopraveno při úplňku“.

Stoupá plodnost žen, a počaté děti jsou hlavně chlapečci.

Pociťujeme intenzivněji všechny emoce, nejsme ve své kůži. Častá bývá podrážděnost a nervozita, a tak dochází ke konfliktům a rvačkám. Objevují se i nehody, úrazy a havárie.

Doba po úplňku ovlivňuje hubnutí. Tato doba je vhodná pro začátek diety či jednodenní půst, ale i pro stříhání vlasů.

Před úplňkem se hůře hojí rány, v této době se proto nedoporučují operace.
Nové důkazy
Zkušenost, že věrný průvodce Země působí také na člověka a že jeho vliv nelze spojovat jen s náměsíčností, potvrzují i současné výzkumy.

Experty britské telekomunikační společnosti BT zaujal je nevysvětlitelný růst počtu hovorů a připojení k internetu v určitých dnech roku. Když hledali vysvětlení, zjistili, že jich prudce přibývá právě ve dnech před úplňkem.

Viditelná vazba existuje i mezi Měsícem a infarkty. Podle nemocničních statistik o nemocích srdce a oběhového systému se ukazuje, že za úplňku řešili je o 20 procent infarktů více než v jiných dnech.
Vrtíte se v posteli?
V souvislosti s vlivem úplňku se však nejvíc mluví u mnoha lidí o poruchách spánku. Vysvětluje se to tím, že přítomnost světla - i měsíčního - brání tělu vylučovat dostatek "spacího" hormonu melatoninu.

Studie univerzity ve švýcarském Bernun a pokusných osobách prokázala, že lidé za úplňku spí průměrně o 19 minut méně než v jiných dnech.

Také průzkum v Německu ukázal, že dvě pětiny lidí soudí, že Měsíc má na jejich noční odpočinek pronikavý vliv: uvádějí, že zejména za úplňku mají potíže s klidným spaním.

Možná si ale naše paměť jen víc "ukládá" ta noční probuzení, kdy do postele silně svítí Měsíc. Záhady zkrátka trvají dál...

Vydáno:   04. 10. 2009

Přečetlo:  2818 čtenářů
Zdroj: http://zdravi.centrum.cz

Autor (vložil): Atlantis



Komentáře k článku...
Předmět:
Datum:
Jméno:
¤ spln Mesiaca
5. 10. 2009 21:46
Setsuko