Články

Videa

Apokalypsa - (komentáře)

Jan Hála
For Grush:
1. 02. 2012 22:04

Omlouvám se za překlep "V Vámi", má býti s Vámi. Na to ,abych překlep ponechal si vás velmi vážím. Jan Hála.
Jan Hála
2p.Grush
1. 02. 2012 21:57

Těším se na přínosnou spolupráci V Vámi pane Grushi!
Grush
2Jan Hála
1. 02. 2012 15:16

Děkuji za uvedení informací :-)
Stormm
Síla života
1. 02. 2012 13:57

Ovšem život si vždycky najde cestu! Tolik katastrof! Pády obřích asteroidý, erupce supervulkánů, klimatické změny, tsunami a neustále na naší planetě bují život! Úchvatné! Jednou nebudem, leč Země nevyhyne!
Jan Hála
Toba velice konkrétně!
1. 02. 2012 0:29

Erupce supervulkánu Toba před 73 tisíci lety odlesnila Indii
Obtížně představitelná exploze o rozměrech tisíců výbuchů sopky sv. Heleny během nejmladší doby ledové zdevastovala velkou část Asie a dramaticky se podepsala i na osudu našeho vlastního rodu.


Zvětšit obrázek
Jezero Toba, jak ho vidí Landsat. Kredit: NASA.

Snižování emisí už bylo v posledních dnech opravdu dost. Proč se neosvěžit stoprocentně přírodními zářezy do globálního klimatu? Velmi daleko od vymrzlé Kodaně, v tropické Asii, na pohádkovém ostrově Sumatra poblíž Velkého sumatránského zlomu, leží jedno vulkanické jezero. Jmenuje se Toba a vlastně to není jen tak nějaká sopka. S rozlohou 1 130 kilometrů čtverečních jde o největší vulkanické jezero na světě.
Zvětšit obrázek
Toba dnes. Stále poněkud ponuré. Kredit: Heaven.

Je pozůstatkem gigantické exploze, o níž se mluví jako o výbuchu supervulkánu, ke které došlo někdy v době před 67 500 až 75 500 lety. Během posledního miliónu let se tu odehrály minimálně tři veliké sopečné výbuchy, které vždy vytvořily velkou kalderu. Do dějin ale vstoupil hlavně ten nejmladší, který možná byl největší sopečnou explozí za posledních 25 miliónů let. Uvádí se, že výbuch Toby vyvrhnul 2800 kubických kilometrů horniny, přičemž slavná erupce hory sv. Heleny v americkém státě Washington s odřenýma ušima překonala jeden jediný kubický kilometr vyvrženého materiálu.



Výbuch Toby zhruba před 70 tisíci lety samozřejmě zpustošil blízké okolí vulkánu, ale kromě toho drasticky zasáhl i celoplanetární klima. Tím způsobil takzvanou Tobskou katastrofu, která úplně změnila život našich předků. I docela normální, skromný sopečný výbuch v dnešní době meziledové znatelně ochladí globální klima. Napadaný sopečný popel odráží sluneční záření zpátky do vesmíru a vulkanické aerosoly ze sloučenin síry v atmosféře omezují už jeho průchod dolů na zemi. Asi není moc těžké si představit, co s planetárním klimatem udělá gigantická exploze supervulkánu, která se odehraje uprostřed naplno rozběhlé doby ledové. Zdá se, že například v Africe, bydlišti velkých populací Homo sapiens, rok po výbuchu poklesla průměrná teplota o 16 stupňů Celsia. Příroda jihovýchodní Asie se všemi tehdejšími tropickými pralesy byla z větší části vymazána ze světa - v dnešní Malajsii jsou místa pokrytá devíti metry sopečného popela z Toby.




Zvětšit obrázek
Červeně Toba, červená čára hranice totální likvidace po výbuchu supervulkánu. Modře místa s nalezeným popelem z Toby. Kredit: George Weber.

Náhlý úder šílené doby hyperledové, který přišel během temných let po Tobě, pravděpodobně způsobil rozsáhlé vymření tehdejších lidí. Celé lidstvo se smrsklo na pár tisíc jedinců, což mělo závažné genetické a evoluční důsledky. To díky Tobě nás pronásledují mnohé genetické neduhy a nedopatření a zároveň jsme si všichni tak velice geneticky podobní, navzdory často velmi odlišnému fyzickému vzhledu. Potvrzují nám to genetické analýzy našich vlastních genů, ale také třeba genů lidských vší anebo genů nepříjemného původce žaludečních vředů − epsilon proteobakterie jménem Helicobacter pylori.


Zvětšit obrázek
Rekonstrukce exploze supervulkánu od BBC. Kredit: BBC.

Přestože to není tak dávno, tak jsou kolem erupce supervulkánu v Tobě stále mnohé otazníky. Antropolog Stanley Ambrose z University of Illinois a jeho spolupracovníci nedávno zkoumali vliv výbuchu v Tobě na život v tehdejší Indii. Badatelé analyzovali pyl z mořského sedimentu vytaženého z Bengálského zálivu, který zahrnoval i vrstvu popela z Toby a současně s tím studovali poměry izotopů uhlíku ve vzorcích půdních karbonátů odebraných na 3 lokalitách v centrální Indii z vrstev těsně před a těsně po explozi v Tobě. Obě série dat nezávisle potvrdily nápadnou změnu vegetace v Indii, která se odehrála bezprostředně po výbuchu. Před Tobou byla Indie z větší části pokrytá lesy. Po výbuchu supervulkánu pak na přinejmenším dalších tisíc let z fosilního záznamu zmizely kapradiny, které mají rády prostředí vlhkých lesů a místo nich převládaly otevřené savany a stepi. Jak se zdá, s poklesem teplot vcelku pochopitelně došlo i k výraznému snížení vlhkosti. Vše nasvědčuje tomu, že poměrně nedávný výbuch supervulkánu na dlouhou dobu odlesnil nejen dnešní jihovýchodní Asii, ale i Indii. Výbuchy supervulkánů jsou sice vzácné, ale pravidelné, takže by asi bylo dobré si držet palce, aby k něčemu podobnému nedošlo za našich životů a potomkům by zase bylo fajn přát, aby měli k dispozici dobré technologické vychytávky, které je ochrání před mastným popelem a vulkanickou zimou.




Prameny:

ScienceDaily 24.11. 2009. Wikipedia (Supervolcano, Toba Catastrophe Theory)
Dana P.
velké BUM
1. 02. 2012 0:00

klidně může být při apokalypse i obrovský ničivý výbuch supervulkánu. Ve smyslu toho slova je obsaženo zničení celého světa nebo alespoň jeho části (viz Wikipedia)
garias
lup
30. 01. 2012 15:21

Tým veľkým Bum sa myslí pri apokalypse veľká katastrofa, nie výbuch. Toto vedia malé deti...
lup
Garias
29. 01. 2012 20:04

Treba si uvedomiť, že apokalypsa nemusí byť ani tak veľké BUM. Úplne stačí aby jedna sopka dlhý čas chrlila do veľkej výšky, veľké množstvo prachu a popola a máme tu apokalypsu - pokles teploty, neúroda, hlad, dôsledkom môžu byť nepokoje,... Je to málo?

Ako málo stačilo pred rokom, či dvomi, keď si jedna islandská sopka trochu odkašľala a Európa bola v ... Lietadlá boli pár dní na zemi a letecká doprava bola v strate, prepúšťanie,... Treba si však uvedomiť, že pri dlhodobej erupcii plyny, prach, popol, vznikajúce kyseliny, sa prenášajú na veľké vzdialenosti, môžu znehodnotiť poľnohospodársku pôdu, lesy, vodu,... Z krátkodobého pohľadu samé negatíva. A dnešná civilizácia je na tom horšie ako pred storočiami.
LuP
garias
..
29. 01. 2012 9:39

Ani nie, nestačí :D Pretože tu je reč o svetových pohromách, nie že buchla nejakej rodine plynová nádrž a ich domček sa ocitol na prelete nad susedovou záhradkou. Apokalypsa znamená veľké BUM :)
lup
do diskusie
26. 01. 2012 21:19

Aká katastrofa pred 5 000 rokmi? Najskôr : pred týmto obdobím +- niečo neexistujú prakticky žiadne písomné pamiatky, tak preto spomenutých 5000 rokov. Neznamená však, že neboli katastrofy menšieho rozsahu po tomto období (Théra-Santorini). Mám na mysli ale globálnu katastrofu.

Pred nedávnom som videl dokument, kde hovorili, že okolo roku 3000 pred n.l. (+- niečo) dopadol do Indického oceánu asi 1500 km juhovýchodne od Madagaskaru asteroid s priemerom asi 1 km. Na morskom dne v hĺbke asi 3 km sa našli stopy po impakte. Pravdepodobne 1 km vysoká vlna (podľa počítačových modelov) sa prehnala cez všetky oceány, pevniny hlboko do vnútrozemia. Samozrejme sa so vzdialenosťou zmenšovala. Predpokladá sa, že táto katastrofa zanechala stopy v mytológii ako potopa sveta.

Pred asi 12 tisíc rokmi dopadol do severovýchodnej časti Severnej Ameriky asteroid a pravdepodobne spôsobil dobu ľadovú.

Pred dvadsiatimi rokmi buchla Pinatubo, v r. 1980 Saint Helens, pred 150 rokmi Krakatoa. Pomerne malé výbuchy sopiek spôsobili globálne ochladenie na zemi o pár desatiniek stupňa ? to je dokázaný vplyv spomenutých sopiek. Na konci 18. stor. (1780 ??) buchla na Islande akási sopka a v západnej Európe ? Británii ? zomreli tisíce ľudí na problémy s dýchaním a podnebie asi dva roky bolo chladnejšie ako obyčajne + neúroda a hlad.
Stačí?
S pozdravom LuP
Dana P.
Toba
26. 01. 2012 18:43

jeden z tuším 7? supervulkánů
Grush
No, jak to bylo
26. 01. 2012 18:36

předtím, by mohli podrobně a nepochybně zasvěceně vyprávět lidé kteří dělají ty takzvané regresní cesty do minulých životů, ne? ;-) To by byl zdroj přesných historických informací jak víno. Škoda že se ho archeologové a historici jaksi odmítají hromadně učit :-)))
Ale i tak - díky geologii a genetice máme přibližnou představu, kdy to asi bylo. Poslední "pořádná" katastrofa nejspíš byla někdy cca 70 000 let před n.l. a jmenovala se Toba. Zapamatujte si ta čtyři prostá písmenka, protože jejich nositel zdaleka nespí ani dnes...
garias
...
26. 01. 2012 18:36

Aká katastrofa bola pred 5000 rokmi?
lup
pre Grush
26. 01. 2012 12:23

Mám otázku: čo považuješ za poriadnu katastrofu?

Dopad asteroidu, ktorý by zlikvidoval technicky vyspelú civilizáciu+dobu ľadovú, alebo by spôsobil planetárnu potopu? Alebo výbuch supervulkánu? Berme to tak, že poriadna katastrofa tu nebola zhruba 5 000 rokov. Ale predtým? Vie to niekto?
S pozdravom LuP
Grush
Je to hodně
25. 01. 2012 16:57

populárně pojaté, ale aspoň se na to zas dobře kouká :-) Dovolil bych si jen trochu nesouhlasit - lidstvo ve zmapované historii ještě nezažilo žádnou "řádnou" katastrofu, ačkoli (jak správně podotýká film) je jasné že k nějaké dříve či později dojde. Možná, že tahle statistická veličina je důvodem onoho proslulého "mlčení vesmíru"...
Jan Hála
Peter:
25. 01. 2012 2:31

Děkuji za vynikající dokument. Obsahuje hodně pravdy, včetně toho, že lidstvo už přežilo různé věci. V podstatě je dokument zaměřen optimisticky, což z něj činí v této branži osvěžující výjimku. Ještě jednou díky!