Články

Zajímavosti

Evolúcia, alebo stvorenie? - (komentáře)

garias
lup
15. 11. 2011 11:33

Aj keby rozsieval, stále ten život musel niekde vzniknúť. Či aj na Zemi sa tak stalo, to zatiaľ nevieme. Až to zistíme, budú sa musieť prepísať vedecké knihy, filozofické, aj náboženské :D Pretože už budeme vedieť, že človek sa vyvíjal a nemá tú istú formu od začiatku, formu Adama a Evi, ako to píše bludná biblia.
garias
...
15. 11. 2011 11:31

No dnes sa učíš aj o Newtonovi, pričom tento Newton viac ako polovicu popísal bludy o ducharine bohoch apodobne. A tiež sa o ňom učíme. Je to preto, že jeho isté teórie boli pravdivé. Vytvoril základy, tak isto aj Darwin v určitých častiach biológie.
lup
Grush
14. 11. 2011 21:28

Môžeš ma obdivodať, dočítal som až do konca :-D.
A plne súhlasím s tým, čo si napísal. Otázka "Kde je chyba" bola myslená provokatívne.:-)) Môže to byť narážka napr. na Drakeovu rovnicu (vý)počtu množstva civilizácii v Galaxii - samé neznáme. Rovnako to platí aj v tomto prípade.

Pre zaujímavosť:
Zrovna dnes som čítal, že pri nejakej hviezde v súhvezdí Hydry objavili astronómovia veľké množstvo zmrznutej vody. Už dávnejšie som v časopise Kozmos (venovaný astronomii) čítal, že vo vesmíre boli objavené niektoré aminokyseliny. Samozrejme taký čpavok, metán,... stará vec. Všetko stavebné kamene pre pozemský život. Neviem, či ľudstvo dokáže niekedy spoznať a pochopiť všetky tajomstvá prírody. A je možné, že vesmír doslova rozsieva život po planétach.
S pozdravom LuP
Grush
2lup
14. 11. 2011 19:44

IMHO na tvou otázku "kde je chyba" žel neexistuje uspokojivá odpověď. Jakékoli výpočty či předpoklady jsou zákonitě omezené souborem výchozích znalostí. V důsledku toho NEMOHOU být plně uspokojivé... Takže všechny případné "stoprocentní" odpovědi (jak materialistické tak idealistické) jsou prozatím plodem představ svého hlasatele.
Nejsme schopni věrohodně zhodnotit zda existují jevy, přesahující trvání našeho vesmíru. Nevíme zda zítra, za týden... za sto let... nevstoupí do hry nějaký faktor, který jsme do té doby neuměli vzít v potaz, a rázem může být všechno dramaticky jinak. Proto jsou tu teorie - názory, jež se teprve upřesňují. Takže neví se zda je evoluční teorie správná; neví se zda je teorie velkého třesku správná - nicméně obojí je prozatím nejlepší APROXIMACE získaných (a opakovaně ověřitelných!) dat. Nic víc (ale také nic méně). A současná nevědomost na druhou stranu nevylučuje že to věda někdy nakonec definovat dokáže - na rozdíl od víry, která nemůže svůj ideál nijak dokázat, neboť v tom okamžiku by pozbyl své ideálnosti a stal by se souborem důkazních dat... Což samosebou víru nijak nedehonestuje - je to prostě jen jiná cesta, jako když si někdo vybere hokej a jiný třeba košíkovou... má cenu se hádat co je lepší?
Dle mého pohledu není chyba v informacích, ale v nás: myslíme si, že máme právo na získání konečné odpovědi... a nejsouce ochotni přiznat si to co už dávno pronesl Sokrates, pídíme se neustále po něčem co by potvrdilo že naše nicotná existence MÁ nějaký (pokud možno vyšší) smysl. Jenže ona nemusí...
Ještě jeden dodatek k tvému příspěvku: zrovna před pár dny se objevila studie snímků Spitzerova teleskopu, která odhaluje jako původce dosud záhadného infračerveného záření z mnoha míst ve vesmíru - organickou směs aromatických a alifatických uhlovodíků. Lidově řečeno: vesmír by mohl být "plný" nečekně hodně složitých organických látek, které kolem sebe plnými hrstmi rozhazují explodující novy, čili hvězdy o kterých se ještě nedávno soudilo že naopak svým zářením zabíjejí vše široko daleko... Ano, možná se časem ukáže že to je omyl, anebo se možná ukáže že skutečnost daleko předčí naše úzkoprsé představy o tom, jak a kde může život vzniknout...
Jsem se nějak rozkecal... obdiv všem kdo to dočtou až sem :-)))
lup
Grush
14. 11. 2011 8:02

Fakt ale je, že Darwinova evolučná teória sa na školách stále učí.

Nezáleží na tom, či vznikol na Zemi spontánne, či bol na Zem život zavlečený náhodnou panspermiou, alebo je výsledkom zámerného, cieleného pokusu inteligencie o "stvorenie" života na Zemi, fakt je, že raz niekde v kozme musel spontánne vzniknúť. Podľa niektorých autorov však doba existencie vesmíru je príliš krátka na samovolný vznik života. Súdia tak podľa výpočtov. Kde je chyba? V kozmológii vesmíru alebo vo výpočtoch biochemikov?
S pozdravom LuP
Grush
Darwin
11. 11. 2011 14:30

Zrovna jsem chtěl napsat totéž, Darwin byl jen rozbuška k velkému "výbuchu"...
Kamarádka bioložka a botanička z PŘF JU mi už před lety řekla, že kupříkladu soudobá "oficiální" přírodovědecká klasifikace už je leckde "pomýlená", jenže nových informací a potenciálních změn je tak moc, že se nikdo doposud neodvážil tuto reformu iniciovat. Prostě: a) nejsou na to peníze, aby se celosvětově přepsala část biologie, b) nikdo se do toho stejně nepustí dokud neudělá genetika aspoň první tlustou čáru za svým strmým rozvojem. Vždyť přes to všechno, co už popsala, stojí pořád teprv na samém počátku dalších revolučních objevů. Takže dokud nedojde aspoň k první globální sumarizaci, holt my laici budeme diskutovat o něčem co už dávno může být (a nejspíš i je) dočista jinak... ;-)
garias
Darwin
11. 11. 2011 12:08

Myslím si, že už aj Darwin je v otázkach evolúcie hotová história - dejiny :D Dnes je veda už v nedohľadne od Darwina. Preto ak by niekto hodnotil, čo je to evolúcia iba podľa Darwina, môže to byť cesta veľmi nejasná.