Články

- Knižní novinky -

Etická coura (Janet W. Hardy, Dossie Easton)

Etická coura
Janet W. Hardy, Dossie Easton

    Otevřený vztah? Je to pro vás lákadlo, nebo noční můra? V obou případech je Etická coura, kniha s opravdu výstižným názvem právě pro vás. Pro oboje. Protože se v první řadě věnuje otevřeným vztahům, ale pod tím vším je mnohem klíčivější semínko, jež je v duši každého z nás. Ať už vyznává jakýkoliv vztah ke vztahům. Je to obecně vztah k lidem a životu. Ke společnosti. K vlastnímu sebevyjádření.

    Dozvíte se tu totiž mnoho z praxe vztahových terapeutů a poradců. Chcete vědět, co radí specialisté na volné vztahy? Jak se vypořádat s žárlivostí, s nepříjemnými pocity, jak komunikovat při hádce, aby se věci vyřešily, nikoliv jen rozmazávaly? Jak komunikovat o emocích? Paradoxně v této knize můžete poznat sami sebe. Dozvíte se i to, že otevřenost tímto směrem, byť teoretická, může vyléčit i traumatická sexuální zranění z minulosti.

Z extrémních situací si vezměte něco pro sebe

    A jak je to s těmi terapeuty? To jsou ostatně velmi důležité dovednosti a informace pro každého. Nejen pro toho, kdo například, těch vztahů udržuje víc. Ale můžete některé informace vztáhnout i na zcela nesexuální, přátelské nebo pracovní vztahy. Tu mi utkvěly nejvíce dvě informace. S každým člověkem, kterého máme v okolí, se můžeme chovat jinak, vztahovat se k němu samému, s kýmkoliv jsme, s tím jsme nějakým způsobem jiní - obohacuje nás to. Rozvíjí to v nás různé podoby, celou tu květnatost člověka. No a pak jeden extrém. Sex na veřejnosti zbavuje ostychu a dodává sebevědomí. Tak, nemusíme mít rovnou sex na veřejnosti, ale jakákoliv forma projevu je podobným problémem nebo naopak silnou stránkou. Kolik lidí má problém s mluvením na veřejnosti? Tak k tomu prostě musíme přistoupit jako k tomu sexu - začít TO provozovat.

A v tomto považuji tuto knihu za velmi přínosnou. Není jen o vztazích.

No, chvíli to trvá, ale…. ZVYKNETE SI

    Měla jsem s knihou od samého začátku trošku problém. Přece jen to není téma, které bych horlivě vyhledávala, ale po prvotním překonání předsudků (a tím myslím opravdu tvrdých odsudků), jsem s překvapením zjišťovala, že to do jisté míry není ani tak kniha o volných vztazích, ale kniha o tom, jak funguje lidská psychologie vztahů, a že naše přirozené potřeby duše jsou někdy dalece od toho, co se nám rozkazuje morálkou. A i přesto s tím můžete nějak pracovat, uvědomovat si to, řešit to v páru - pokud pro vás je myšlenka polyamorie nepřípustná. Na tom není nic špatného.

    Pusťte si tady uzdu fantazii naplno. Pusťte obě autorky do hlubin své duše a uvidíte, že s nimi můžete rozebírat témata tak hluboká, intimní, že se hodí občas jen tak ke sklence vína s kamarádkou v pozdní večerní hodině. A že by vlastně nebylo vůbec od věci to samé otevřít i s partnerem. Protože tak to prostě je.

    Jen na to nejsme zvyklí! Stejný nezvyk, nebo dokonce nevoli, jakou může tato kniha vyvolávat, máme v sobě i ve chvíli, kdy dojde na opravdu hluboké řešení partnerských vztahů a toho, co se nám nelíbí. Ale i líbí. Je-li to v té zatuhnuté truhlici „tabu“, nemůže to ven, ať je to hezké, přínosné, nebo naopak potlačené a vztah devastující.

    Etická coura je o nás samotných. Zpoloviny o tom kousku svobodné lidské duše, která by tak chtěla žííííít dle svého…. A z druhé poloviny je o poznání druhých lidí a energií, kterými nás mnohdy i nevědomky ovlivňují. A to celé potom tvoří dokonalý návod na to, jak žít a projevovat se svobodně.

Bez klícek, provazů a zkostnatělých schránek.
O autorech
    Dossie Easton je manželská a rodinná terapeutka specializující se na alternativní sexualitu a vztahy. Má více než pětadvacetiletou zkušenost s poradenstvím v polyamorii a otevřených vztazích. Kromě Etické coury je autorkou dalších čtyř knih. www.dossieeaston.com

    Janet W. Hardy je autorkou nebo spoluautorkou dvanácti knih a zakladatelkou Greenenergy Press, vydavatelství specializujícího se na literaturu o otevřené sexualitě. Vystudovala tvůrčí psaní v Kalifornii a v roce 1987 se rozešla s monogamií. www.janetwhardy.com
Vydalo nakladatelství Synergie Publishing SE, 2019, www.synergiepublishing.com

Vydáno:   14. 03. 2019

Přečetlo:  79 čtenářů
Zdroj:

Autor (vložil): Renata PetříčkováKomentáře k článku...
Zatím žádné komentáře..
Nejste přihlášen(a)