Články

- Knižní novinky -

Enneagram, devět tváří duše

    „Čtyřkám působí málo radosti něco vlastnit. Důležitější pro ně je toužit než mít. Jakmile objekt své touhy konečně mají, jsou zpravidla zklamané. Proto mohou být velmi komplikovanými partnery v lásce…

    …Je to část hrozného dilematu, ve kterém nevykoupená čtyřka vězí. Nemůže žít v přítomnosti, která je stále plná chyb a nedostatků. Když se však její touha zrealizuje, vždy je na tom zase něco, co lze vytknout…

    …Čtyřky ve svém raném dětství opakovaně učinily zkušenost, že přítomnost je nesnesitelná a nesmyslná. Často to bylo v souvislosti s nějakým velmi bolestným zážitkem ztráty. Tato ztráta mohla být skutečná (smrt jednoho z rodičů, nemanželské narození, rozvod, přestěhování a vykořenění, jeden rodičů přichází a odchází, další dítě se narodí nebo je mu dávána přednost apod.), nebo byla pociťována „jen“ emocionálně. Modely pozitivních rolí zčásti chyběly… Touha čtyřky směřuje k oné ztracené lásce, je současně touhou po domově i touhou po dálkách…“


Tak co, poznáváte se?

    Já teda nejsem čtyřka, ale celkem dokážu tuhle podivnou rozpolcenost pochopit. Čímž se hezky takhle elegantně dostávám hned zkraje k tomu, co na této knize miluju. Ostatně na všech enneagramových knihách.

    Můžete si donekonečna číst o jiných typech, než jste vy sami, ale přesto v nich nacházíte nadmíru zajímavé podněty k přemýšlení. A možná se dostávám do stavu hypochondra a začínám si myslet, že v každém typu se občas poznávám. Možná máme všichni občas reakce na situace právě podle těchto rozvětvených pravidel a souvislostí. Možná i jen typ dětství, který zažijeme, nějakým způsobem ovlivní naše chování a reagování v dospělosti, a tak i když jste jiný typ podle enneagramu, díky tomuto prožitku se může do vašeho chování prolínat i jiný typ.

    A kromě popisu jednotlivých typů, tu najdete i velmi dobrý základ k cestě sebepoznání. Nemůžeme se vyvíjet, pokud nepoznáme sebe samé. Nemůžeme nakonec ani plně žít, pokud nepoznáme své nitro. Enneagram považuji za jeden z nejúčinnějších psychologických metod, jak poznat sám sebe. Na základě čiré logiky. O ničem jiném to tady není. Lidstvo je stále stejné, jen všechny ty vlastnosti a naše přirozené reakce jsou namíchány v tisíci různých barev.

    Autoři se zabývají také tím, jak a kde reagujeme, co cítíme v které části těla (břicho, srdce, hlava) a tady si můžete pak sami říct pro sebe, kde pociťujete na zdraví následky nepohody a nerovnováhy s pocitem přijetí, s pocitem nebezpečí, přetížení, myšlenek, kde se cítíte špatně při problémech se vztahy nebo sexualitou. Je mnoho otázek, které napadají a mnoho souvislostí, které dochází čtenáři nezávisle na tom, co právě čte.

Aha efekt - ten tady zažijete na každé straně několikrát.

Autoři slibují zkušenost prožití vnitřní vznešenosti a síly. Splnili to?

    Já myslím, že ano. Protože tady dostáváte dokonalý návod na lidskou duši, na sebe, na pochopení sebe i jiných, na pochopení souvislostí mezi chováním, naučeným chováním, povahou - a tím, co a jak prožíváme. A když si rozumíte, jste sebevědomí. Najdete v sobě vznešenost. A taky sílu. Najdete sebe.
O autorech:
    Richard Rohr v roce 1961 vstoupil do františkánského řádu, kde vystudoval teologii a byl vysvěcen na kněze. Dnes je mezinárodně uznávaný autor, kazatel a vedoucí exercicií, zakladatel Centra to akci a kontemplaci v Novém Mexiku. Je znám díky audionahrávkám a videím, která vydává už od sedmdesátých let.

    Andreas Ebert se narodil v roce 1952 ve východní části Berlína a vystudoval evangelickou teologii, je také kněz a věnuje se překladům, psaní textů a knih.
Vydalo nakladatelství Synergie Publishing, 2018, www.synergiepublishing.com

Vydáno:   12. 03. 2018

Přečetlo:  275 čtenářů
Zdroj:

Autor (vložil): Renata PetříčkováKomentáře k článku...
Zatím žádné komentáře..
Nejste přihlášen(a)