Články

- Knižní novinky -

Sedni si a nedělej nic (Li Č´-Čchang)

Sedni si a nedělej nic
Li Č´-Čchang

    Sedm lekcí, po kterých efektivně přidáte plyn svému životu. To je celkem dobrá nabídka, když navíc všechno zvládnete v sedmi dnech. Někteří čtenáři mohou v knize vidět západní civilizaci přizpůsobený návod na meditaci, zklidnění a zvýšení energie, jiní se v nich romanticky začtou i z hlediska té krásné čínské moudrosti, která se dědí z generace na generaci.

Také Li Č´-Čchang toto své umění zdědil po svých předcích.

A už jen tohle krásné a uctivé vědomí jsem si nesla jako čtenářka.


    A zkuste to taky. Protože zrovna tady se mimořádně vyplatí, když si osobnost autora uchováte v hlavě po celou dobu čtení. Ono to nakonec ani jinak nejde. Text je osobitý, klidný, důrazný, a jemně pobízí k následování. A naučí nás procítit své tělo, svůj dech, představovat si a vědomě si tyto pocity ukládat do paměti. Dovedu si tuto knížku představit jako trvalou součást nočního stolu, občasné prolistování, připomenutí. Vlastně to je úplně jednoduché a účinné. Když jeho program vyzkoušíte, minimálně pocítíte návykový pocit štěstí a uvolnění - a už jen toto je dobrou motivací k tomu u vědomého myšlení „břichem“ vytrvat. Ta vnitřní pohoda je návyková. Tím více, že se tu dozvíte také jak vlastně proudí ta životadárná energie tělem, jak velkou roli hraje páteř a její ohebnost nebo co všechno skrýváme v břichu.

Připadat si budete jako ta květina!

Zvadlá květina?

Ó, jak často si právě tak připadám!


    No a teď si představte, že takovou zvadlou květinu dáte do vody a ona se začne znovu napřimovat. Jak úlevné to pro ni musí být. Jak se jí znovu rozsvítí svět? A právě k tomuto připodobňuje autor své cvičení, přesně tak se budete cítit.

    Je to energie, je to živá voda, kterou budeme umět vygenerovat sami v sobě, svou vnitřní sílou, usebráním a prostým soustředěním se.

A ještě jedna ukázka, tohle se mi v knize moc líbilo. Je to až pohádkové…

PIJ ČAJ A VYČKÁVEJ

    Nejsnadnější způsob odpočinku: dopřejte si šálek čaje a vychutnávejte dar přítomného okamžiku. Nic bychom ovšem neměli přehánět! Mnich Bódhidharma podle legendy jednou při meditaci usnul, což ho tak rozzuřilo, že si ustřihl řasy. Když však dopadly na zem, pustily kořeny a vyrostl z nich nádherný zelený keř. Bódhidharma utrhl pár jemných lístků: byl to čaj! Mnich uvařil vodu, ochutnal nápoj a cítil se jako znovuzrozený.
O autorovi:
    Li Č´-Čchang se svému umění naučil přirozeně od útlého dětství od babičky a dědečka, který vlastnil čínskou bylinkovou lékárnu. Narodil se 17. listopadu 1942 v Pekingu a podle čínského horoskopu je ve znamení Koně. Tedy elegantní a temperamentní. Za svého dětství prožil převratnou dobu v Číně, jeho strýc pracoval v Zakázaném městě v chrámu, kde si malý Li nejčastěji hrál. Později profesionálně boxoval, hrál hokej, tenis, byl fotbalovým talentem. V 46 letech odešel na západ s více než dvacetiletými zkušenostmi akupunkturisty a odborníka na čchi-kung v pekingské nemocnici. Když odešel ze země, začal se více věnovat výuce a jako prostředník mezi západní a východní medicínou přednáší po celé Evropě.
Vydalo nakladatelství Anch Books, 2016, www.anch-books.eu


Vydáno:   11. 03. 2017

Přečetlo:  496 čtenářů
Zdroj:

Autor (vložil): Renata PetříčkováKomentáře k článku...
Zatím žádné komentáře..
Nejste přihlášen(a)