Články

- Knižní novinky -

Zdravé střevo (David Frej, Jiří Kuchař)

Zdravé střevo
David Frej, Jiří Kuchař

    V břiše je emoční centrum, naše zažívání, střeva, mají až 90 % nervových zakončení vedoucích do mozku, ale jen 10 % jich vede zpátky, z mozku do střev. Právem nazývá autor naše střeva „druhým mozkem“. Možná ještě výraznějším, protože v břiše nám sídlí emoce i část intuice.

    Nenechte se zmást názvem knihy… Ten je výstižný, ale zdaleka ne tak košatý, jako kniha sama. Nemusíte mít nějaké výrazné problémy se zažíváním, ale přesto může být tato kniha velkým přínosem pro jiné zdravotní problémy, včetně třeba alergií. David Frej totiž v této knize vysvětluje souvislosti, z nichž je zřejmé, že téměř všechny zdravotní problémy jsou minimálně podpořeny špatně fungujícím trávením. Střevo je náš druhý mozek, komplexně ovlivňuje naše zdraví a stav střev se odráží v celkovém stavu organismu.

    Jednoduše řečeno - můžete si být jisti, že jste-li jakkoliv nemocní, byť jde třeba jen o akutní onemocnění virózou, nějakým způsobem je ovlivněno i trávení. Když máme problémy s páteří, i tady mohou různé blokády nepříznivě ovlivňovat trávení. Představila jsem si to všechno nakonec tak, že celý náš trávicí systém je jako jemnou sítí propojen s celým zbytkem těla a všechno souvisí se vším. V tu chvíli se kniha Davida Freje a Jiřího Kuchaře stává velmi přínosným čtením, kde vlastně co stránka, to nějaká logická souvislost a neustále nové a nové informace, jež dávají smysl.

Precizní práce autorů

    Musím vyzdvihnout mravenčí a důslednou práci obou autorů, protože kniha je opravdu čtivou náloží informací, díky nimž lépe pochopíte funkci střev a princip trávení. Mnoho z informací mi dávalo smysl i ve spojitosti s jinými poznatky. Třeba přestávky mezi jídly by měly být delší, měli bychom dostat hlad - jinak se střeva nikdy úplně a důsledně neuklidí. A stačí jen to, když mezi jídly neustále něco uzobáváme, což ten úklidový proces zpomalí. Další zásadní informací, kterou jsem ale nevěděla, bylo podrobné probrání se tím, že existují tzv. „psychobiotika“, tedy látky, které příznivě ovlivňují svou činností ve střevech psychický stav. A že deprese, úzkosti a psychické problémy mohou být způsobeny i odpadními a produkovanými látkami nějakých přemnožených nežádoucích organismů v trávicím traktu.

    „Ted Dinan, profesor psychiatrie na irské University College Cork, se zaměřil na souvislost střevní mikroflóry a mozku. Ve svých pokusech ukázal, jak chybějící bakterie ovlivňují sociální chování, zhoršují paměť a zvyšují stres včetně nepřiměřené reakce na stresovou událost. Podařilo se prokázat, že bakterie ovlivňující tvorbu neurotransmiteru, zejména nonadrenalinu, serotoninu a dopaminu, a také že těchto neurotransmiterů ovlivňují probiotické bakterie.“

A že každý z nás má složení bakterií ve střevech tak specifické, že je snad i nezaměnitelné, je to něco, jako otisk prstu.

Mnoho praktických informací

    Nejenže tu najdete rady k jednotlivým nemocem zažívacího traktu od Crohnovy nemoci po obyčejnou zácpu nebo střevní chřipku, ale také mnoho dalších dobrých „tabulkových rad“, tedy kapitol, ke kterým se lze vracet v různých dalších souvislostech i v budoucnosti. Orgánové hodiny, v kterou hodinu pracují nejvíce které orgány a co je zatěžuje, jak pečovat o ústní dutinu, jak si vylepšit jídelníček a dobrý je i závěrečný test střevní kondice, který vám ukáže alespoň rámcově, kde jsou vaše problémy, na co se zaměřit.
O autorech:
    MUDr. David Frej je autorem knih Ajurvéda, Ajurvédské recepty pro zdraví, Šťávy a míchané nápoje z přírody, Zánět - skrytý zabiják, Biologické hodiny a Tučné superpotraviny a oleje.

    Jiří Kuchař vydal kromě jiných knih knihy Poznej sám sebe, Kniha, která léčí, Pozor sůl!, Zdraví v ohrožení - Hořká pravda o sladkém cukru, Tak chutná štěstí, Svět přírodních antibiotik a Tvoje strava je tvůj osud. Společně napsali publikaci Detoxikace léčivými oleji. Pravidelně publikují v měsíčníku Regenerace.
Vydalo nakladatelství Eminent, 2016, www.eminent.cz


Vydáno:   22. 02. 2017

Přečetlo:  441 čtenářů
Zdroj:

Autor (vložil): Renata PetříčkováKomentáře k článku...
Zatím žádné komentáře..
Nejste přihlášen(a)